Næste nr. af geografisk Orientering har temaet: CO2 fangst og lagring

Nyhed oprettet den 24. juni 2025

Udkommer primo juli 2025

Kampen mod klimaforandringerne kræver en bred vifte af løsninger, og fangst og lagring af CO2 (CCS – Carbon Capture and Storage) spiller en afgørende rolle i denne indsats. I dette temanummer af Geografisk Orientering retter vi blikket mod, hvordan Danmark – med sin særlige geografi og geologi – kan blive en vigtig aktør i udviklingen af sikre og effektive løsninger til lagring af CO2.

Vi indleder med en introduktion til fangst og lagring af CO2, hvor vi gennemgår, hvorfor CCS er nødvendigt for at nå de danske og internationale klimamål, hvordan CO2 kan fanges fra punktkilder eller direkte fra atmosfæren, og hvordan den kan lagres sikkert i undergrunden. Herefter sætter vi fokus på de forvaltningsmæssige rammer, og udviklingen af et nyt klimaredskab med fokus på fangst, transport og lagring af CO2, under Energistyrelsen som er ressortmyndighed for CCS.

På baggrund af denne introduktion zoomer vi ind på Danmarks geologiske potentiale for CO2-lagring. Med fokus på de danske sandstensformationer og de tætte lerlag, som findes både på land og under havet, beskriver GEUS hvordan de undersøger undergrunden for egnede lagre. Som en konkret case bringer vi også et indblik i Project Greensand – et banebrydende pilotprojekt i den danske del af Nordsøen. Her lagres CO2 for første gang permanent i et tidligere olie- og gasfelt under havbunden. Projektet demonstrerer, hvordan eksisterende infrastruktur kan genbruges til klimaforandringernes fordel og markerer et vigtigt skridt mod storskala lagring af CO2 i Danmark og Europa.

Dernæst sætter vi fokus på de forskellige teknologier, der kan bruges til at fange CO2. Først præsenterer Klimaskovfonden deres vigtige arbejde med skovrejsning i Danmark inden vi dykker ned i CO2-fangst via pyrolyse og biokul. Pyrolyse omdanner biomasse til biokul, som lagrer kulstof næsten permanent i jorden, og rummer store potentialer som en billigere og mere fleksibel løsning end traditionel CCS, men også udfordringer knyttet til biomasseressourcer, energi og regulering diskuteres. Endelig får vi i artiklen om Direct Air Capture (direkte CO2 fangst) indblik i en ny, uprøvet, men potentielt banebrydende teknologi, som endnu ikke er udrullet i Danmark, men forventes at få stor betydning.

Vi runder af med et kritisk blik på CO2 fangst og lagring og de udfordringer, der knytter sig dertil inden vi i en afsluttende case hører om den danske startup Klimate. Tilsammen giver artiklerne et solidt indblik i de muligheder og udfordringer, der knytter sig til CO2-fangst og -lagring i Danmark – både geologisk, teknologisk og biologisk. Vi håber, at temanummeret vil give inspiration og indsigt i et område, der får stadig større betydning for fremtidens klimaindsats.

God læselyst!

På vegne af redaktionen: Simon, Emma, Nikka, Rose & Andreas

 

Temaartikler

- Fangst og lagring af CO2 i Danmark
- Fangst, transport og lagring af CO2 - udvikling af et nyt klimaredskab
- Danmarks geologi er ideel til CO2-lagring
- Lagring af CO2 i Nordsøen kan bekæmpe klimaforandringer og blive starten på et dansk erhvervseventyr
- Skovrejsning er naturens eget klimaredskab – men kan ikke løse klimakrisen alene
- Pyrolyse og biokul som bidrag til klimaløsningen
- Skal vi selv til at fange CO2 fra atmosfæren?
- CO2-fangst og -lagring - et kritisk perspektiv